Menu - For Responsive


› Medlemslogin › Bliv medlem
Aktuel nyhed

Sidst rettet: 9/9-2021

Vi søger en kommunikations- og marketingpraktikant

Har du lyst til at kickstarte din karriere i en dynamisk og nytænkende brancheorganisation, så skynd dig at læse videre.

Hvad går forløbet ud på?

Som kommunikations- og marketingpraktikant i DM&E bliver du en del af foreningens administrationsteam på 5 personer, hvor du vil arbejde tæt sammen med marketing- og kommunikationskoordinatoren, der har en faglig ekspertise indenfor strategisk kommunikation, PR, SoMe, web og design. Du vil komme til at prøve kræfter med en bred vifte af formidlende tekstformater til foreningens målgrupper, fra faglige tekster og pressemeddelelser til oplysende nyhedsartikler. Du vil modtage regelmæssig sparring og feedback på dit arbejde, og der vil være rig mulighed for at bidrage med egne ideer i den kreative udviklingsproces, når der skal skabes indhold til kampagner, vores medlemsmagasin og til digital formidling, der rykker. Vi gør os umage for at give dig et udbytterigt praktikforløb, som giver dig stærke kompetencer på CV’et og kickstarter din karriere.

Du vil blive involveret i opgaver som at:

 • producere artikler og andet skriftligt indhold til vores digitale nyhedsbreve og trykte medlemsmagasin, DM&E Magasinet
 • skrive tekster og løbende optimere indhold på vores website og SoMe-kanaler
 • skrive pressemeddelelser og være med til at pitche historier til medierne
 • bidrage til idéudvikling af redaktionelt indhold og kampagner
 • udarbejde informations-, salgs- og markedsføringsmateriale

Hvem er du?

Sprog og formidling er det fag, du er knivskarp til. Det, du mangler, er chancen for at afprøve og udvikle dine evner i praksis i en spændende branche. Vi forestiller os, at du er i gang med en relevant videregående kommunikationsfaglig eller humanistisk uddannelse. Du elsker at skrive, og dine tekster er fængende, levende og præcise. Du er ambitiøs på vegne af dig selv og dit fag, og du er hurtig til at tage ny viden til dig. Og så har du lyst til at udvikle din viden om formidling i praksis og få indblik i kommunikationsarbejdet i en innovativ brancheorganisation.

Sådan ansøger du:

 • Der er tale om en praktikstilling med tiltrædelse hurtigst muligt. Praktikstillingen er ulønnet, men der er efterfølgende mulighed for et studiejob, når praktikperioden udløber
 • Har dette din interesse bedes du sende din ansøgning med relevante bilag til DM&E, Lene Poulsen, poulsen@dmoge.dk - mrk. kommunikations- og marketingpraktikant
 • Har du spørgsmål til stillingen kan du kontakte administrationschef Lene Poulsen, 75858355/24630951 poulsen@dmoge.dk eller kommunikations- og marketingkoordinator Maria Holm Olesen, 76413671, mho@dmoge.dk
 • Der indkaldes løbende til samtaler, så skynd dig at sende din ansøgning
 • Din ansøgning behandles fortroligt, og vi følger GDPR-lovgivningen

Hvem er vi?

Danske Maskinstationer og Entreprenører (DM&E) er brancheorganisationen for maskinstations-, entreprenør-, kloakmestre- og skoventreprenørvirksomheder. Organisationen er kendt
som videnscenter med et højt og personligt serviceniveau samt aktiv rådgivning af sine 700
medlemmer, der er organiseret i 13 lokale foreninger og én specialforening.

Herfra tilføres medlemsvirksomhederne stor nytteværdi gennem:

 • Sparring med faglige konsulenter som har dyb indsigt i branchen
 • Politisk indflydelse på rammevilkårerne for bedre og mere enkel virksomhedsdrift i Danmark
 • Et mødested med muligheder for deltagelse i faglige og sociale netværk
 • Adgang til branchespecifikke værktøjer og løsninger tilpasset medlemsvirksomhederne

Læs stillingsopslaget i PDF her