Menu - For Responsive


› Medlemslogin › Bliv medlem
Aktuel nyhed

Sidst rettet: 17/11-2020

PRESSEMEDDELELSE
Vejle den 17.11.2020

DM&E-konsulent får vigtig post i europæisk samarbejde

DM&E får fremover endnu mere indflydelse på den politiske dagsorden i EU. Konsulent for DM&E Agro, Gerth Petersen Holm, er netop blevet formand for SCMM-gruppen som maskinekspert. Dermed får DM&E som forening en styrket rolle ift. at påvirke den lovgivning, der bliver besluttet i den europæiske brancheorganisation CEETTAR.

Den nye post som formand har stor betydning for DM&E’s medlemmer, fordi DM&E nu har større indflydelse på, hvad der kommer på den politiske dagsorden i EU. DM&E kan være medbestemmende i, hvor fokus skal være, presse emner igennem og styre dagsordenen.

SCMM (Standing Committee on Mobile Machinery) er en gruppe for maskineksperter, hvor problemstillinger vendes på EU-niveau. Gerth Petersen Holm repræsenterer Danmark og DM&E på vegne af CEETTAR, som er den europæiske brancheorganisation.

Udgangspunkt i medlemmernes hverdag

Gerths styrke som formand i SCMM-gruppen er hans store indsigt i DM&E’s medlemmer og deres hverdag. Han er ikke ekspert på lovgivning, men han ved, hvordan arbejdet foregår i praksis ude på de danske maskinstationer. ”Jeg tager vores medlemmers hverdag med til møderne og forsøger at forbedre lovgivningen til deres fordel. Vi ved, hvad de kræver i deres hverdag. For eksempel påvirker vi reglerne for, hvordan vores medlemmers nye maskiner bliver udviklet,” fortæller Gerth Petersen Holm.

Der er nok problemstillinger at tage fat i. De næste møder i gruppen kommer bl.a. til at omhandle EU-typegodkendelser af traktorer og landbrugsmaskiner, kommende EU-regler for motorredskaber, roeoptagere, mejetærskere osv., EU-traktorkørekort samt revision af maskindirektivet i forhold til regler om kunstig intelligens og robotter.

Tæt på de store beslutninger

Med den nye post som formand er Gerth inde over de fleste beslutninger vedr. lovgivning om maskiner på EU-plan. ”Når der bliver taget problemstillinger op i CEETTAR omkring maskiner, så er jeg nu sikker på, at de ryger ind på mit skrivebord. Og så vender jeg det med mine kollegaer i DM&E, og vi kommer med vores fælles holdning. Så fremover er der ikke nogen beslutninger i CEETTAR, der ikke kommer forbi DM&E,” fastslår Gerth Petersen Holm.

DM&E får ofte forslag til emner, der skal behandles politisk, og med en formandspost i SCMM har Gerth god mulighed for at bearbejde relevante forslag.  ”Er der et ønske om ændring af lovgivning eller retningslinjer, får vi det på dagsordenen. Vi gennemarbejder det i gruppen og kommer med et udkast til ændringen. Udkastet sender vi til godkendelse i direktørgruppen i CEETTAR, hvor vores egen branchedirektør er medlem. Så vi står meget stærkt politisk,” slutter Gerth Petersen Holm.

For yderligere information, kontakt venligst: Gerth Petersen Holm: gh@dmoge.dk / 7641 3675

87285044 640207316551124 6898459196753182720 n

 

Fakta om CEETTAR
Europæisk brancheorganisation
Oprettet i 1961
150.000 medlemsvirksomheder
Varetager 50 % af markarbejdet i EU
Køber maskiner for 45 mia. kr. årligt
600.000 ansatte
17 lande og 22 medlemsorganisationer
Branchedirektør i DM&E, Bent Juul Jørgensen, er vicepræsident i CEETTAR

 

 
Fakta om SCMM (Standing Committee on Mobile Machinery)
1 repræsentant fra hver organisation (kan opstille)
15-17 deltager til hvert møde
Mødes 2-3 gange årligt
Løbende kontakt når der ønskes information eller hjælp til nationale problemstillinger
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Fendt banner
 • Vatra banner
 • Avista oil banner
 • Case banner
 • New Holland banner
 • Claas banner
 • Euromaster banner
 • FPR banner
 • Forch banner
 • Gjensidige banner
 • Gøma banner
 • LDM Revision banner
 • LP Weidemann banner
 • Michelin banner
 • Samson Agrolize banner
 • Systemcenter banner copy copy
 • MI banner
 • GLS A banner
 • OK banner copy copy